Święto Słowa Śpiewanego dla Niepodległej

W Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie, organizowaliśmy już 11- tą edycję Święta Słowa Polskiego. W tym roku miało ono szczególne znaczenie gdyż było to Święto Słowa Śpiewanego dla Niepodległej z okazji roku jubileuszowego 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Śpiew towarzyszył i towarzyszy Polakom w chwilach radosnych będąc stale obecny podczas różnego rodzaju uroczystości a także w momentach dramatycznych jako krzepiący na duchu i kojący ból pocieszyciel. Dlatego chcieliśmy uhonorować te pieśni i piosenki, które były i nadal są istotnym elementem tożsamości narodowej.
W naszym Święcie Słowa Śpiewanego dla Niepodległej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele i rodzice naszej szkoły, goście z Konsulatu RP i stowarzyszeń polonijnych jak Instytut Języka i Kultury Polskiej w Lyonie i Przedszkola Polskiego jak też rodzice i uczniowie Sekcji Polskiej CSI w Lyonie.
Nasze wydarzenie rozpoczęliśmy w sali teatralnej gdzie czekała na nas pięknie przygotowana sceneria dzięki Pani Dorocie Janiszewskiej i rodzicom z Rady Rodziców z prześlicznymi bukietami polnych kwiatów: maków i stokrotek.
Do wspólnego występu zaprosiliśmy dwie grupy przedszkolaków ze Społecznego Przedszkola Polskiego.
Po występie przedszkolaków uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piosenki wspaniale przygotowane w klasach z nauczycielami.
Następnie wspólnie śpiewaliśmy piosenki patriotyczne takie jak "Rota" "Warszawianka" czy "Przybyli ułani pod okienko" wraz z akompaniamentem nauczycielki muzyki Pani Grażyny Borowieckiej.
Nauczycielka naszej szkoły Pani Tenia Aristrachou uświetniła nasze święto wspaniałą recytację wiersza Adama Mickiewicza "Reduta Ordona".
Nie obyło się bez śpiewów piosenek dla dzieci takich jak " Z popielnika na Wojtusia" czy " Był sobie król".
Na zakończenie wszystkie dzieci wraz z nauczycielami i rodzicami zaśpiewali wspólnie najbardziej znane piosenki biesiadne " Szła dzieweczka do laseczka" i "Stokrotka".
Święto nasze zakończyliśmy naszą szkolną jubileuszową piosenką, "Płynie Wisłą płynie po polskiej krainie a dopóki płynie Szkoła Polska nie zaginie......".
Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkich uczniom za występy, nauczycielom za przygotowanie uczniów do występów a naszym rodzicom i gościom za obecność, wspaniałą atmosferę i wspólne śpiewanie. Dziękujemy również Radzie Rodziców za pomoc przy organizacji całego wydarzenia.